Západní Paklenica

Západní část pahoří Velebit od NP paklenica je krásné stejně jako hlavní část národního parku s tím rozdílem, že zde nejsou téměř žádné stezky a turista, pokud chce navštívit vrcholky, se musí pohybovat volnou přírodou a cestu si razit skrze lesy, křoviska nebo vysokou travou.

V místních lesů je možno velmi snadno zabloudit. Je v nich spousta skal a balvanů omezující pohyb a místy jsou lesy velmi husté. čím je les nižší, tím hustší. Vyšší lesy jsou snadněji průchodné. Ty se vyskytují na většině ploch hlavně v proláklinách. Nižší husté lesy jsou zas na vyvýšeninách a na okrajích před vrcholky a hřebeny.

Nevyskytuje se zde žádná pitná voda. Proto je třeba si vzít alespoň 3 litry tekutiny.

K horám se jde příblížit autem, vyjet po horské silnici ze Starigradu na Ramiči a pak pěšky po prašné cestě na Veliko Rujno.

Cesta na přední hřeben

Cesta na přední hřeben

Tato stránka obsahuje fotografie z trasy od konce horské silnice č 63153 na přední hřeben Badanj 1638 m nad obcí Veliko Rujno, přes vrcholek Golič 1265 m.

Cesta na přední hřeben - 25. 10. 2015


Sestup z předního hřebenu

Sestup z předního hřebenu

Tato stránka obsahuje fotografie ze sestupu z předního hřebenu z vrcholku Badanj 1638 m do obce Veliko Rujno. Cesta po hřebenu není nijak náročná, jen zde může od vnitrozemí foukat velmi silný vítr, který za velkých nárazů může znepřijemnit chůzi.

Sestup z předního hřebenu - 25. 10. 2015


Cesta na vrcholek uprostřed lesa

Cesta na vrcholek uprostřed lesa

Tato stránka obsahuje fotografie dlouhé a náročné cesty přez Veliko Rujno a přez úbočí mezi pásy předních hřebenů na jeden zalesněný, částečně skalnatý vrcholek uprostřed divokých lesů.

Cesta na vrcholek uprostřed lesa - 25. 10. 2015


Sestup z vrcholku uprostřed lesa

Sestup z vrcholku uprostřed lesa

Tato stránka obsahuje fotografie ze sestupu z vrcholku obklopeného kosodřevinou přez velkou louku. Nechcete-li se vracet zpátky stejnou cestou, je třeba se z vrcholku dobře rozhlédnout a nastudovat zpáteční cestu.

Sestup z vrcholku uprostřed lesa - 25. 10. 2015


Cesta po zadním hřebenu

Cesta po zadním hřebenu

Tato stránka obsahuje fotografie z cesty od Veliko Rujno na Zadní hřeben přez chatu Struge 1400 m. Je třeba se připravit na silný vítr, který může dosahovat rychlosti orkánu.

Cesta po zadním hřebenu - 25. 10. 2015


Sestup ze zadního hřebenu

Sestup ze zadního hřebenu

Tato stránka obsahuje fotografie ze sestupu z hlavního hřebenu do obce Veliko Rujno. Z pěkné hřebenové tůry musíme zamířit dolů, ale je důležité se ještě z posledního vrcholku pokoukat na cestu návratu.

Sestup ze zadního hřebenu - 25. 10. 2015


Hory nad dálničním tunelem

Hory nad dálničním tunelem

Tato stránka obsahuje fotografie z míst hor, pod kterámi vede poslední úsek dálničního tunelu. Jedete-li po dálnici třeba ze Záhřebu, za posledním tunelem před exitem 15 maslenica je veliké odpočívadlo, z něhoš je krásný pohled na skalnaté vrcholky s výraznými skalními útvary jak je na obrázku a úplně by vás nutilo na ně vyšplhat.

Hory nad dálničním tunelem - 25. 10. 2015


Veliky Crnopac výstup

Veliky Crnopac výstup

Tato stránka obsahuje fotografie výstupu na Vrchol Veliki Crnopac 1402 m.mimo stezku. Vrcholek se nachází u silnice č. 54 U průsmyku Prezid na západní straně.Je zde konec dlouhého pásu pohoří Velebit.

Veliky Crnopac výstup - 25. 10. 2015


Veliki Crnopac sestup

Veliki Crnopac sestup

Tato stránka obsahuje fotografie sestupu z vrcholu 15 Veliki Crnopac 1402 m. po značené stezce. Z vrcholku se můžete přesunout po hřebenu na západ na krajní vrcholek, z něhoš je nejlepší výhled na silniční průsmyk a okolní hory.

Veliki Crnopac sestup - 25. 10. 2015