Cesta po zadním hřebenu

Tato stránka obsahuje fotografie z cesty od Veliko Rujno na Zadní hřeben přez chatu Struge 1400 m.

Je třeba se připravit na silný vítr, který může dosahovat rychlosti orkánu. Proto hřebeny jsou porostlé pouze travou a né žádnými stromy ani keři, neboť to rychlost větru neumožní.

Trasa vede od Veliko Rujno a je třeba se stále orientovat na Struge, jež je na všech pěti ukazatelích na rozcestí, přez které stezka vede.

Stezka vede po většinu trasy borovým a později bukovým lesem, tedy stále ve stínu, mezi vrcholkem Golič a předním hřebenem. Později se přehoupne nad Velkou paklenicu a spojí se s hlavní stezkou, která od ní vede. Pak přichází klikaté stoupání v kameném a skalnatém svahu až do sedla na předním hřebenu. Stezka pak vede napříč loukou, ze které vydíme první vrchole zadního hřebene, kam se budeme šplhat. proto je třeba si pamatovat jeho přibližnou polohu, neboť stezka dále vede lesem, a stratí se z dohledu.

Za lesem je chata struge a kousek za ní je rozcestí. Tam se odbočí směr Medak. Chvíli se jde po stezce, a pak se odbočí do leva a jde se lesem stále směrem k vrcholku jež se před tím v dáli tyčil. Na něj se leze z prostředka, není tam mnoho kosodřeviny. z Vrcholku je krásný výhled hlavně do vnitrozemí.

Po Hřebenu je možno dále kráčet a přelézat z jednoho vrcholku na druhý, ale mezi dalšími vrcholky se nelze dostaz kvůly bránící vysoké kosodřevině a tento úsek se musí obejít spodem. Je proto třeba sejít do lesů, mezi kterými najdeme šírokou hlubokou brázdu, zajímavý geologický útvar.

Potom lze opět vyjít na hřeben. Ten už vede celkem stabylně. Mezi jednotlivými vrcholky nejsou nijak hluboká sedla a už ani kosodřevina v cestě nijak moc nebrání. Jsou zde překrásně odhaleny jednotlivé vrstvy hornin.