Biokovo
Pohoří Biokovo bylo v roce 1981 prohlášeno přírodním parkem. Rozkládá se na ploše 196 km2. a zahrnuje horský masív od horského sedla do Gordnjih Igrana v délce asi 30 km. Místní příroda překypuje mnoha rostlinými a živočišnými druhy. Jsou zde pralesní porosty tvořené buky a řídké lesní plochy tvořené dalmánskými borovicemi. Nalézají se tu všechny typické fenomény krasu - kotliny, skály, jeskyně, ledové jeskyně a rokle, z nichž je nejhlubší je Amfora -788m Vzácně je možno najít skameněliny škeblí.
Tyto stránky informují návštěvníky hor praktyckými radami. Na snímcích jsou zachyceny stezky, jejich kvalita a prostředí kterým vedou, odkud a kam směřují a i jak jsou vzájemě propojeny. Průvodné texty upozorňují na různá nebezpečí, kde se dá najít voda, kde jsou špatně značené nebo udržované stezky nebo kde si dát větší pozor na jedovaté zmije.
Západní část tohoto pohoří patří k velmi málo navštěvovaným. Většina turistů do hor přijede autem, neboť pod vrchol Vošac 1422, z něhoš je nejlepší pohled na moře vede silnice a na nejvišší vrchol Sv Jure 1762 silnice vede až na vrchol. Proto nejkrásnější část pohoří je to západní, neboť je od silnice dostatečně daleko. Vydáte-li se na vrchol sv Ilija v létě, je možné, že nikoho nepotkáte.
Cesta do hor vyžaduje dobrou fyzickou kondici a je potřeba mít s sebou dostatečnou zásobu vody. I když se po celém pohoří nalézá několik vodních rezervoárů, které zachycují dešťovou vodu, není dobré se na ně stoprocentně spoléhat. Krásné pohledy z víšky na moře a ostrovy i do vnitrozemí za to ale rozhodně stojí. I rekreanti přímořských pláži by si měli během svého pobytu u moře vyčlenit alespoň jeden den, kdy se do hor vypravit a vidět tu nádheru na vlastní oči, nežli celý svůj pobyt proležet na pláží.
Cesta z horských vesniček na hřeben trvá necelé tři hodiny a asi dvě hodiny sestup. V létě, kdy teploty šplhají přes třicet stupňů je nutné vyjít brzy ráno, kdy je teplota příznivá a slunce ještě schované za horským hřebenem.
Po celém území pohoří je mobilní signál, neboť vysílač postavený na nejvyšším vrcholu sv Jure spolehlivě dokáže celou oblast pokrýt.
sv. Ilija výstup
Cesta na vrchol zabere celý půlden. Při teplém počasí je třeba výjít brzy ráno. Slunce výjde až na hřebenu. Trasa z vseničky Bast je celkem snadná. Klasické barevné značení je od kostela uprostřed obce. stezka prochází vesničkou a vede přímo mezi starými usedlostmi. Za obcí stoupá do středně prudkého svahu částečně nízkým listnatým porostem a střídavě nízkým borovým lesem
sv. Ilija výstup - 27. 07. 2014
sv. Ilija sestup
Tato stránka obsahuje fotografie ze sestupu z vrcholu svatého Iliji, ze začátku mimo stezku. V druhe polovině dne se dají pořizovat lepší fotografie, jelikož je slunce výše na obloze, prochází přes ostrov brač a lepe se fotí horská krajina. Ostrov Brač se nejlépe fotí v raních a dopoledních hodinách a ostrov Hvar zase odpoledne a k večeru.
sv. Ilija sestup - 27. 07. 2014
Lokva výstup
Tato stránka obsahuje fotografie stezky vedoucí z podhorské vesničky Veliko Brdo na Lokvu, což je uzavřená horská chata s vodní pumpou. Z obce vedou na horský hřeben stezky dvě. Jednodušší je zvolit stezku, která vede od kostela vesničkou přímo nahoru a při sestupu využít tu druhou, západní, neboť začátek této stezky není dostatečně značená a vede vysokou trávou a křoviskem.
Lokva výstup - 27. 07. 2014
Lokva sestup
Tato stránka obsahuje fotografie sestupu z Lokvy do Podhorské vesničky Veliko Brdo. Západní stezka spojující tyto dvě místa je asi nejhezčí z celého tohoto pohoří. Od Lokvy vede stezka horší kvality, zarostlá travou, občas se stezka strácí, je třeba pozornosti. Na okraji hřebenu nás stezka přivede do borového lesa, kde nás ochladí stín.
Lokva sestup - 27. 07. 2014
Vošac výstup
Z Kotišiny vede stezka do svahu těsně před botanickou zahradou - Biokovski botanički vrt kotišina. Tato stezka je velice kvalitní a dobře udržovaná. Možná hojněji využívaná turisty Je z ní také krásný pohled na Makarskou Rivieru. Asi v polovině stoupání nas schladí vysoký borový les, v němž jsou dva rozcestníky. Nadále pokračuje kvalitní nenáročná stezka s různorodým okolím a pěknými výhledy. stezka vyústí na hřeben u letiště pro paraglaiding Pržinovac. Cestou na Vošac je dešťový vodní rezervoár.
Vošac výstup - 27. 07. 2014
Vošac Lokva
Stezka je kvalitně vybudovaná a udržovaná. Vede různorodou krajinou, chvíli prochází hustým a vysokým listnatým lesem a chvíli zase holou pustinou s nižším listnatým porostem. Ze stezky se otevírají krásné výhledy na divokou přírodu v prohlubních, kam lidská noha vzhledem k obtížnému terénu a zarostlému prostoru asi ještě nevkročila
Vošac Lokva - 27. 07. 2014
Vošac Makar
Začátek stezky je snadno schůdný, plný těch nejlepších výhledů Na Makarskou Riviéru. Téměř celá stezka vede nízkým listnatým a poté jehličnatým porostem a tak ji částečně pokrývá stín. Uprostřed svahu je vysoký borový les. Ještě před ním je rozcestník, kde se dá odbočit na stezku vedoucí až do vesničky Bast.
Vošac Makar - 27. 07. 2014
Bast - neoznačená cesta
Stezka nejprve vede stejně jako při prvním dnu - značení na Motiku a Sv Jure nebo Ilija. Drobnou nepozorností se Vám může stát, že na této neznačené stezce se omylem ocitnete a budete po ní stále stoupat nahoru. Stezka po chvíli zmyzí a s ní i značení. Budete stoupat po sutinovém svahu stále nahoru a když zjistíte, že ste se nechtěně odklonily od značené stezky, nebudete se chtít vracet zpět a budete zvažovat se i přesto dostat nahoru touto neznámou cestou.
Bast - neoznačená cesta - 27. 07. 2014
Bast - sv. Jure
Po výstupu na hřeben vede stezka po šikmém skalnatém a kamenitém povrchu, kde je místy špatná orientace. Pak stezka prochází hustým lesním porostem a po chvíli vede po dlouhém hřebenu, kde je už orientace mnohem snadnější a za chvíli se ocitneme na Lokvě, kde můžeme načerpat vodu.
Bast - sv. Jure - 27. 07. 2014
sv. Jure - Vošac
Stezka je Kvalitní a dobře udržovaná. Poslední část stezky si můžeme zpřijemnit či dokonce zkrátit přez hřeben. Je ale nutné projít vysokou trávou.
sv. Jure - Vošac - 27. 07. 2014
Vošac - Bast
Tato stezka je velmi ojedinělá. Vede totiž po straně svahu pohoří. Prochází tak různorodou krajinou. Nabízí krásné výhledy na moře a přilehlá letoviska. Nad vesničkou Veliko Brdo, kousek za ukazatelem je vodní rezervoár, kde můžeme nabrat vodu. první třetina stezky je špatně udržovaná, místy zarostlá vysokou trávou a kosodřevinou. Střídají se tu smíšené řídké a husté lesní úseky a občas se podélně přecházejí sutinové svahy. Stezka vede střídavě chvíli nahoru a dolů a protíná všechny stezky vedoucí na hřeben. Je zde vyšší možnost setkat se s kamzíky.
Vošac - Bast - 27. 07. 2014
Vrcholek nad mýtnou cestou
Zde žádná stezka není. Dá se ale jít volnou krajinou. Tu utvářejí veliké kaneny nebo kusy skal obklopeny vysokou trávou. Roste tu plno střenně vysokých listnatých stromů. Vše nasvědšuje tomu, že tu v nedávné minulosti byly rozsáhlé pastviny. Je tu větší výskyt užovek a zmijí. Při prudším stoupání se porost snižuje, ale houstne. Dá se ale po kamenech mezi stromky procházet.I větší kusy kamenů se mohou viklat a je proto dbát opatrnosti a nespěchat. Proto je sestup náročnější.
Vrcholek nad mýtnou cestou - 27. 07. 2014
Brela - Scirovac
Výchozí místo může být Brela, první odbočka za Baška Vodou, je zde prkoviště z požární věží. Na stezce je mnoho rozcestníků. Je tu totiž spousta kostelíků, které jsou stezkama různě propojovány. Na parkovišti je nástěnná mapa. Orientace je na sv Nikola. Malá asfaltová cesta vede obcí do prudkého svahu, tam se setká s polní cestou a pak se nahoru už pokračuje po pěšince. Ta vede okolo drátů vysokého napětí. Stezka je velmi kvalitní a nabízí krásný výhled na ostrov Brač.
Brela - Scirovac - 27. 07. 2014
Scirovac - Baška Voda
Tato stezka obsahuje sice dost barevných značek, ale i tak je velmi snadné jí stratit, neboť je téměř neudržovaná, prorostlá trávou a kosodřevinou. Krátce pod hřebenem je vodní rezervoár. cesta dolů trvá déle než po jiných stezkách. Vysokou trávu zachvíli vystřídají keříky, jimiž je třeba se i částečně prodírat a zdolávat přitom velké kameny. Po chvíli se cesta zpustí do jedné štěrbiny a těsně před ní je patnácti minutová odbočka k vodě. Štěrbyna je plná vysoké trávy a je tu také vyšší výskyt zmijí. Po chvilí traviny zas vystřídá úzký sutinový svah s nižším smíšeným porostem.
Scirovac - Baška Voda - 27. 07. 2014